Szczęśliwy numer to:

Projekt e-doświadczenia w fizyce

Inne » Projekt e-doświadczenia w fizyce

Projekt „e-Doświadczenia w fizyce”.

W roku szkolnym 2011/2012 oraz 2012/2013 nasza szkoła przystąpiła do realizacji projektu organizowanego przez Politechnikę Gdańską, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, we współpracy z firmą Young Digital Planet SA oraz LCG Malmberg BV o nazwie "e-Doświadczenia w fizyce".

Projekt powstał jako odpowiedź na konkurs zamknięty nr 4/POKL/2009 na projekty innowacyjne PO KL, ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Łącznie brało w nim udział 20 szkół  województwa pomorskiego. Projekt trwał dwa lata.

W naszej szkole projektem objęta była obecna klasa IV TEL.

Tytuł konkursu: "Opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych programów dotyczących m.in. kształcenia w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i technicznych oraz przedsiębiorczości."
Temat konkursu: "Działania służące zwiększeniu zainteresowania uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych kontynuacją kształcenia na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy."

Projekt "e-Doświadczenia w fizyce" należał do kategorii projektów innowacyjnych testujących.

Celem tego typu projektów było wypracowanie nowych rozwiązań oraz włączenie ich do głównego nurtu polityki oświatowej. Projekt testował w wybranych szkołach ponagminazjalnych nowatorskie rozwiązania programowe (polegające na włączeniu do lekcji fizyki tzw. e-doświadczeń).

Głównym zadaniem nauczycieli biorących udział w projekcie było wprowadzenie produktu - e-doświadczeń - do lekcji fizyki, oraz sporządzanie krótkich raportów dotyczących reakcji uczniów na tak zmodyfikowane lekcje. Miały one (wraz z innymi działaniami ewaluacyjnymi prowadzonymi przez zewnętrzną firmę) dać odpowiedź na pytanie, jak wprowadzenie e-doświadczeń przekłada się na zainteresowania, wiedzę oraz osiągnięcia uczniów w dziedzinie fizyki. Dodatkowo, nauczyciele brali udział w szkoleniach organizowanych przez Politechnikę Gdańską, a nauczyciele akademiccy przeprowadzali pokazy fizyczne w szkołach.

Testowanie odbywało się za pośrednictwem dedykowanej platformy internetowej, która umożliwia zbieranie odpowiednich danych monitorujących.

Zadaniem szkoły biorącej udział w projekcie było umożliwienie pracownikom Politechniki Gdańskiej przeprowadzanie pokazów fizycznych w szkole.

Dostęp do e-doświadczeń znajduje się na stronie:  http://e-doswiadczenia.mif.pg.gda.pl

Jan Majka

Prezentacja e-doświadczeń podczas zajęć w kwietnu 2012 r.
    Uczniowie kl. II TEL M. Piotrowski, A. Witek oraz M. Kwolek pod opieką nauczyciela fizyki zorganizowali pokaz trzech e-doświadczeń.
    Uczniowie kl. II TEL prezentują e-doświadczenia: „Kalorymetria”, „Obwody prądu Stałego” oraz „Laboratorium dźwięku”.
    Przedstawienie celów i rezultatów projektu „e-Doświadczenia w fizyce”, kierownik projektu, dr inż. Paweł Syty (czerwiec 2013 r.)
    Koło Naukowe Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej prezentuje przygotowane eksperymenty.
    Eksperymentowanie nie jest wcale takie trudne.
    Doświadczenie pomaga zrozumieć oraz poznać świat przyrody.
    Połączenie nauki i zabawy w odkrywaniu świata.