Szczęśliwy numer to:


Regulamin

Współpracujemy z:

Energa


Kontakt na basen

+48 663 922 239

Godziny otwarcia i ceny biletów tutaj

Uczniowie ZSP4 zorganizowali konferencję...

Inne » Archiwum » Rok szkolny 2015-2016 » Uczniowie ZSP4 zorganizowali konferencję...

 

W dniu14 czerwca 2016 r. w Centrum Kultury i Edukacji „Szkoła Łacińska” w Malborku odbyła się konferencja „Zarabiaj na słońcu”, którą zorganizował zespół konkursowy „Słoneczny Spin” złożony z uczniów technikum elektrycznego ZSP 4 w Malborku. Uczniowie biorą udział w ogólnopolskim konkursie „Postaw na słońce”. Jest to druga edycja konkursu organizowanego przez Fundację Banku Ochrony Środowiska. Poprosiliśmy Dariusza Słomińskiego, nauczyciela przedmiotów zawodowych i opiekuna zespołu, o podzielenie się informacjami.

 

Jaki był cel konferencji?

 

Celem konferencji było rozpowszechnianie wiedzy na temat energii odnawialnej, a w szczególności ogniw fotowoltaicznych. Zapoznanie szerokiej publiczności z praktycznymi możliwościami wykorzystania mikroinstalacji fotowoltaicznych w budynkach mieszkalnych oraz użyteczności publicznej

 

 

 

Co było tematem wystąpień Pana uczniów?

 

Uczniowie uczestniczący w konkursie przez większość roku szkolnego realizowali dwa projekty badawcze związane z oceną możliwości wprowadzenia mikroinstalacji fotowoltaicznych dla obiektów dużych – takich jak szkoła- oraz dla domków jednorodzinnych.

 

Zaprezentowaliśmy owoc naszych badań, czyli wyniki z analizy uzyskanych danych. Przedstawiliśmy propozycję systemów fotowoltaicznych dla obiektów oraz uproszczone projekty układów wraz z określeniem prostego zwrotu poniesionych nakładów inwestycyjnych.

 

Ponadto uczestnicy mogli dowiedzieć się, czym jest czysta energia, czym jest OZE, czym są mikroinstalacje oraz kim jest prosument.

 

 

 

Czy poświęciliście uwagę wszystkim źródłom energii ?

 

Głównym założeniem konkursu było promowanie fotowoltaiki, czyli pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Ale nie można mówić o jednej metodzie, nie wspominając o innych odnawialnych źródłach energii i bez odniesienia się do energetyki nieodnawialnej. Warto podkreślać, że badana przez uczniów metoda pozyskania energii elektrycznej to wizja przyszłości chociaż już bardzo bliskiej. Obecnie w Unii Europejskiej, więc również w Polsce, kładzie się duży nacisk na rozwijanie odnawialnych źródeł energii. To przyszłość energetyki, a zatem możliwe, że przyszłe zajęcie absolwentów klas technikum elektrycznego i elektronicznego.

 

 

 

Czy zaprosiliście na konferencję ekspertów?

 

Tak, otrzymaliśmy wsparcie w postaci ekspertów, którzy byli jednocześnie prelegentami na konferencji. Chciałbym jeszcze raz podziękować za udział pani Edycie Łońskiej z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz panu Pawłowi Rejowi, właścicielowi firmy Pionbud”, byli oni dla nas nieocenionym wsparciem merytorycznym. Ponadto w roli ekspertów wystąpili: Piotr Kumpiecki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Katarzyna Kisielewska – dyrektor oddziału BOŚ Bank w Gdańsku, pani Beata Rychtowska z lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich oraz pani Bożena Gorczyca – dyrektor oddziału PRAZE w Malborku.

 

Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań ekspertom, dotyczących montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych, programu PROSUMENT oraz możliwości pozyskania dofinansowania inwestycji.

 

 

 

Jak oceniacie zainteresowanie konferencją mieszkańców?

 

Na wstępie powiem, że nie robimy na co dzień takich wydarzeń, dlatego dziękujemy za wsparcie Starostwu Powiatowemu oraz Burmistrzowi Malborka za okazaną pomoc organizacyjną. W konferencji wzięło udział ok. 70 osób, w tym wicestarosta powiatu malborskiego Waldemar Lamkowski, wiceburmistrz Malborka Jan Tadeusz Wilk oraz dyrektor ZSP nr 4 Antoni Zawadziński. Liczyliśmy na większe zainteresowanie i frekwencję mieszkańców, może przy kolejnej okazji będzie lepiej.

 

 

 

Czy macie już jakieś sukcesy i kto wszedł w skład zespołu konkursowego ?

 

Konkurs trwa już długo, zaczęliśmy rywalizację w październiku 2015, a sam konkurs składa się z trzech ocenianych etapów. Warto wspomnieć, że po pierwszym etapie prowadziliśmy w rywalizacji, a po drugim zajmujemy wysokie drugie miejsce wśród zespołów z całej Polski. Trzecim etapem jest właśnie konferencja, o której rozmawiamy. Nadal liczymy na dobry wynik, chłopcy napracowali się przy realizacji zadań konkursowych i wierzymy w zwycięstwo.

 

W skład zespołu konkursowego pod nazwą „Słoneczny Spin” wchodzą:

 

Dawid Drozda, Karol Górski Krystian Indrzejewski, Mateusz Leszczewski, Dawid Watkowski z klasy 1 technikum elektrycznego, Arkadiusz Laskowski, Arkadiusz Miszkiel i Mateusz Wudarczyk z klasy 3 technikum elektrycznego.

 

 

 

Czy członkowie zespołu planują udział w kolejnych konkursach?

 

Myślę, że tak, udział w tego typu rywalizacji jest świetną przygodą a dodatkowo pozwala na wzbogacenie swojej wiedzę i zdobycie doświadczeń wykraczających poza szkolne ramy. Już dziś mogę zapewnić, że w nadchodzącym roku szkolnym weźmiemy aktywnie udział w rywalizacjach konkursowych.