Szczęśliwy numer to:


Regulamin

Współpracujemy z:

Energa


Kontakt na basen

+48 663 922 239

Godziny otwarcia i ceny biletów tutaj

Wymiana młodzieży

Inne » Archiwum » Rok szkolny 2015-2016 » Międzynarodowa współpraca między szkołami » Wymiana młodzieży

Piętnastoosobowa grupa uczniów z Niemiec gościła przez cztery dni w Malborku. Przyjazd niemieckiej młodzieży to efekt podpisanej kilka miesięcy temu umowy o partnerstwie szkół, zawartej pomiędzy AWG Warendorf oraz Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych 4 w Malborku.

Polscy gospodarze przygotowali atrakcyjny program wizyty. Zwiedzanie szkoły oraz krzyżackiej twierdzy, w której uczniowie poznali historię zamku i życie zakonnych rycerzy, to pierwszy dzień wizyty. Zakończony został wspólnym oglądaniem meczu piłkarskiego Niemcy-Polska. Na szczęście, wynik sportowej rywalizacji nie wpłynął negatywnie na polsko-niemiecką młodzieżową integrację, która rozwijała się w najlepsze przy zorganizowanym ognisku.

Drugiego dnia młodzi Niemcy i Polacy udali się do Gdańska i zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności oraz poznawali miasto. Na trasie nie zabrakło gdańskich zabytków – Dworu Artusa, Bazyliki Mariackiej czy Żurawia nad Motławą.

We Fromborku zwiedzili miejscową katedrę oraz prywatną wieżę Mikołaja Kopernika, w której mieszkał nasz sławny rodak. Elbląg i Zalew Wiślany to kolejny etap podróży niemieckiej młodzieży po regionie Żuław i Powiśla.

– Byliśmy mile zaskoczeni gościnnością i serdecznością, z jaką zostaliśmy przyjęci – powiedziała Laura Hofene, jedna z uczestniczek wycieczki. – Wszyscy zadali sobie wiele trudu żebyśmy czuli się w Polsce dobrze. Mimo początkowych trudności językowych, udało nam się porozumieć z naszymi polskimi kolegami i koleżankami. Jestem pewna, że pobyt naszych polskich przyjaciół u nas przyniesie także wiele radości.

Jeszcze tylko spacer po sopockim molo i czas na powrót do domu. Niemcy powrócili do Warendorf pełni nowych wrażeń i miłych wspomnień z miejsc, które widzieli po raz pierwszy. Teraz czas na rewizytę polskiej młodzieży, którą zaplanowano w roku 2016.

Głównymi inicjatorami i organizatorami przyjazdu uczniów byli: Magdalena Oxfort, referent do spraw kultury Prus Wschodnich, Ziemi Poznańskiej, Polski Centralnej, Wołynia i Galicji, Dr. Lothar Hyss, dyrektor Krajowego Muzeum Prus Wschodnich, Tomasz Olkowski-nauczyciel ZSP4 oraz Petra Behrens, nauczycielka AWG.

 

GALERIA ZDJĘĆ